Single Track

Като се има предвид колко популярно място за каране на планински велосипеди е Банско, нуждата от магазин и сервиз за тях е очевадна и точно така се ражда идеята за магазин Single Track, създаден през 2019 г. Името, разбира се, не е случайно и показва, че макар търговският обект да работи с всякакви типове велосипеди, планинските колоездачи и любителите на пътеките над града са с приоритет. Това е така, защото собственикът, Петър Гьошев, също има своя стаж и като колоездач, и като механик (при един от известните производители на планински велосипеди в България), така че в Single Track ще намерите компетентни услуги, отговарящи на съвременните условия и стандарти. Във всички случаи обаче, ако се нуждаете от някакви обичайни аксесоари, консумативи и части, такива са налични в Singletrack, както и основните инструменти за оказване на навременна техническа помощ. Пък дори и да минете само за кратко „Здрасти“ и за да обсъдите маршрутите наоколо, в Single Track ще се радват да ви приемат. Във всички случаи с този магазин Банско и регионът стават още по-завършена дестинация за планинско колоездене.

Добринище | Burnout Trail

Второ поред велотрасе за спускане над хижа „Гоце Делчев“. Започва от междинната станция на лифта за хижа „Безбог“ и се движи в гората близо до него.

Лъзгаво каране в Банско

Трудно е за вярване, но някои от пътеките над Банско са в перфектно състояние – позамръзнали и покрити тук-там с тънък слой сняг или коварен лед, но това прави нещата само по-интересни. Видеото на Станислав Божанов е от трасето „ВиК“ и е заснето на 5 януари 2020. Вярно, че за любителите на зимните спортове подобно безснежие е лоша новина, но ако карат и байкове, могат да се възползват дори и от неблагоприятия сезон.

Банско | Пътеката под вр. Златанова могила

Става дума за една забавна подсичаща пътека в подножието на Пирин, в района между м. Бетоловото и гр. Банско. Описана е като част от маршрута „Предел – Банско“, но я добавям и като самостоятелна отсечка, защото може да се ползва и в различни други маршрути – например кръгови с начало и край в Банско, Разлог или Баня.

Пътеката следва трасетата на някогашни дърварски пътища, отдавна изоставени. Понастоящем се ползва най-вече от колоездачи и мотористи, може би и от животновъди. На много места е под формата на улей заради ерозията, но като че ли тези секции са повече при изкачванията. По пътеката е нанесена преди години маркировка (колоездачна) с оранжеви кръгове на бял фон.

В цялост пътеката е със средна трудност, но реално повечето технични участъци са при изкачванията, т.е. изискват малко бутане. Надолу пътеката е предимно лесна с 1-2 изключения от по 20-30 м.

Предел – Банско

Още един маршрут, за който отправям благодарност към IztreshTeam, които го бяха разработили преди мен и ми го показаха. Ценното в него е една нова за мен и добре скрита от погледите и картите пътека, по която обаче дори има веломаркировка, поставена преди повече от десетилетие от няколко британци, а сега продължена като поддръжка и от местния клуб Trail System. Тази пътека прави карането и по-трудно (физически), и по-интересно (технически), а след нея има различни варианти да продължите към Банско – или с още пътеки (както направих аз и съответно съм описал в настоящия маршрут), или по черни пътища (ако търсите по-лек терен и по-бързо приключване на карането). Тук е моментът да кажа, че макар описаният маршрут да е със средна техническа трудност, това се дължи повече на втората пътека, която е част от един ендуро етап. Новата за мен пътека (в подножието на Пирин, между Бетоловото и Банско) всъщност е доста лесна и даже може да се каже, че включва по-трудни и технични изкачвания, отколкото спускания. Има 2-3 места, които са по-технични и стръмни надолу, но са кратки и няма да развалят цялостното преживяване на някой по-неуверен колоездач. Както казах обаче, по пътеката има и 2-3 стръмни изкачвания, които водата и моторите са превърнали в улеи, така че пригответе се и за малко бутане (или пък пропуснете маршрута в този му вид, ако не понасяте това упражнение).

Теренът и почвите са такива, че маршрутът е подходящ за каране почти през цялата година. Рядко ще срещнете кал по него, освен може би в отделни участъци. Предвид голямата надморска височина обаче, през зимата пътищата и пътеките вероятно остават под снега. Затова пък от пролетта до късна есен, включително и през горещите летни месеци, маршрутът е приятен и в добро състояние. Важно е да сте подготвени за две неща:
1. От Предела до Бетоловото се минава покрай еко-ферми и пасища, така че срещата с овчарски кучета е почти неизбежна. Ако ви е страх от такива, не карайте сами по маршрута!
2. От Бетоловото до Банско е добре да имате уред за навигация, защото дори с описание е възможно да се зачудите за посоката тук или там.

Банско – Баня

Макар че и преди съм карал в полето между Банско и с. Баня и знаех, че е доста приятно като терен за начинаещи, едва сега ми се удаде възможност да направя и опиша един завършен маршрут между тези две населени места. Той не е много дълъг и е съвсем лек като терен и натоварване, което го прави идеален за начинаещи планински колоездачи и за семейно каране. В последното включвам и деца, но все пак отчетете следните рискове:
1. Дължината на маршрута може би ще е голяма за малки деца;
2. В с. Баня се кара известно време и по улици/междуселски път, където се движат моторни превозни средства;
3. След с. Баня се минава директно през една ферма, в която има и овчарски кучета. Не са най-агресивните, поне ако човек е в група, но във всички случаи е препоръчително да не карате сами по маршрута, особено ако ви е страх от четириноги пазачи. За децата също може да е страшничко, ако не сте достатъчно голяма група.

Иначе, освен че е подходящ за хора с начални умения в планинското колоездене, маршрутът е и доста красив, тъй като на юг от него се издига Пирин с цялото си величие, а на север са Рила и Родопите, така че човек буквално е заобиколен от тези три чутовни планини и карането е изпълнено с възхитителни гледки. На повечето места почвите са песъчливи, което означава, че не би трябвало да има проблем с проходимостта дори и след дъжд. Надморската височина, на която се кара, е между 800 и 900 м, което добавя известна прохлада дори и през лятото. Все пак в най-горещите месеци изберете за него по-ранни сутрешни или по-късни следобедни часове, защото по пладне става доста напечено.

Допълнителен плюс на маршрута е, че можете да го започнете и от Банско, и от с. Баня – зависи къде сте отседнали и какво желаете като структура на карането. Ако започнете от Банско, до Баня ще карате предимно с лек наклон надолу, връщането ще е с лек наклон нагоре. Ако започнете от Баня, първо ще имате леко изкачване, после леко спускане. Наклоните обаче са толкова малки, че реално през повечето време усещането е за каране по равно.

Милан Димов | Ендуро Банско 2019 – етап 4 (Who Dares Wins)

Най-дългият етап в ендуро състезанието над Банско е и все по-лябим на много от хората, които карат над града. През 2019 г. в него бяха направени доста промени – няколко нови линии и секции бяха изградени точно в последните 1-2 седмици преди надпреварата, така че ако познавате пътеката отпреди, видеото на Милан Димов ще ви даде представа къде са новите места.

Милан Димов | Ендуро Банско 2019 – етап 3 (ВиК)

На пръв поглед ВиК e една от по-лесните и меки като терен пътеки над Банско, но не и ако трябва да я карате в състезание, особено пък при сухи условия – тогава сцеплнието е под въпрос, а някои елементи започват да изникват по-бързо и заплашително. 🙂