Банкя – Пантеон „Майка България“ – Божурище

Борис Първанов представя още един дълъг крос-кънтри маршрут от гр. Банкя до с. Гургулят, чиято главна цел е посещение на Пантеон „Майка България“. В близост до селото се намира и местността Пеклюк с едноименното ждрело, екопътека и няколко пещери. На връщане се минала през индустриалния парк „София-Божурище“, който също може да бъде интересен за някого. А иначе карането е по асфалт и черни пътища, което го прави доста леко като терен, но пък за сметка на това е доста дълго. Подходящо е за преходните сезони и дори за тренировки през зимата, но във всички случаи трябва да изберете период с няколко сухи дни, защото след дъжд много от черните пътища ще са лепкаво-кални и направо труднопроходими.

Гледайте видето, за да добиете представа какво да очаквате: https://www.youtube.com/watch?v=kBVntZ1ZZ8c

Витошица – яз. Мещица – с. Расник

Лек и приятен маршрут в района между Банкя и Брезник, който е напълно подходящ за начинаещи. Изкачванията и спусканията са много полегати, терените са леки – около 4-5 км са по асфалт, останалите са по черни пътища без коловози.

Началото е от м. Форта, където има военно поделение (при неговия портал е началната точка), а в близост са и в.з. Витошица (тя се води към Банкя и нейния кв. Клисура) и Клисурския манастир (ако решите, може да оставите колата и на паркинга пред манастира, което ще добави още малко каране по асфалт в двете посоки).

От портала на поделението (т.01) се тръгва в южна посока покрай оградата му и след него пътят прави широк завой надясно и в т.02 се разделя – продължава се по левия път с полегато спускане до язовир Мещица. Малко преди язовира има разклон (т.03), при който левият път изглежда по-занемарен, но точно по него трябва да продължите, защото по-ясният десен път стига до едно поле с царевица и там се губи. След язовира се продължава към с. Мещица, но преди да влезете в него, трябав да се отклоните надясно в т.04 покрай р. Ралевска. След това в т.05 пътят пресича една жп линия и започва да се изкачва към с. Расник. При достигането му (т.06) завиваме надясно и се връщаме към жп линията, като този път минаваме над един тунел. В т.07, преди с. Радуй, отново завиваме надясно и се прибираме към началната точка на маршрута.

Маршрутът е записан и изпратен от Юрий Васенда.

Банкя – с. Златуша – с. Радуй

XC маршрут от гр. Банкя до с. Златуша и с. Радуй, описан и изпратен от Борис Първанов, с хубави панорамни гледки в най-ниските западни части на Люлин планина. Кара се основно по черни пътища, има и асфалт.

Тръгва се от жп гарата на гр. Банкя, пред която има обособени паркоместа. Преминавате центъра и се отправяте по асфалтовия път в посока на клисурския манастир „Св. Петка“. На 7-ия километър се отбивате вдясно по черен път през ливадата, за да излезете след кратко изкачване на билото над манастира в посока Златишки връх /878 м н.в./, който се явява едно от последните ниски възвишения на Люлин планина. Малко преди него има разклонение, където поемате по пътя надясно и се спускате в с. Златуша. В селото има чешма. Следвате новия асфалт на главния път между Божурище- Брезник в продължение на 2,5 км и завивате наляво по черен път през дере, за да се озовете в с. Радуй. Следвате асфалтовия път в посока с. Мещица, като след края на изкачването завивате наляво по черен път през полето, като започвате умерено да набирате височина към вр. Форта, където се намира военно поделение. След като се изкачите, завивате надясно по панорамен път с гледки към София/Витоша/Люлин планина – през полето в посока в.з. Габер. На 31-ия километър, веднага след новия мост, отдясно има чешма. Продължава се по асфалта, като се пресича кв. Михайлово, и излизате на „Пътеката на здравето“, която ще ви отведе пред бившата резиденция на Тодор Живков в гр. Банкя.

Ако харесвате материалите, които Борис Първанов публикува, можете да го подкрепите чрез някоя от следните платформи:
https://www.patreon.com/BorisParvanov
https://www.buymeacoffee.com/BorisParvanov
Revolut: @borisparvanov
IBAN: BG09STSA93000010553431
paypal: [email protected]

От Банкя до планината Вискяр

Дълга XC разходка от гр. Банкя до планината Вискяр, описана и заснета от Борис Първанов. Преминава почти изцяло по открити поля и местности. Подходяща за по-сухо време през междините сезони. На върха на планината се открива хубава гледка към пернишките села Расник, Мещица и Радуй.

Подходяща начална точка е гарата в гр. Банкя, заради наличието на паркоместа. Поема се по асфалтовия път в посока кв. Михайлово. След третия километър се завива надясно по асфалтов път с табелка „Дивотински манастир“. Преминава се през в.з. Габер и по полски път се катери към възвишението „Форта“. Следва спускане в западна посока, което ще ви отведе на асфалтовия път за с. Радуй. Завивате наляво и поемате към с. Расник. Селото се намира в подножието на Вискяр планина. Изкачването към вр. Високата могила е по широк път, като на места наклонът става сериозен, но за кратко. Малко преди върха е параклис „Св. Апостол Петър и Павел“. Билото на планината е открито и предлага хубава гледка към Люлин планина и пернишките села Расник, Мещица и Радуй. Връщането е по същия път наобратно чак до Банкя.

Банкя | От бившата резиденция до “Билната” пътека на Люлин планина

Кратък веломаршрут край Банкя, представен от Борис Първанов, в който има прилична доза бутане и храсталясване, но за сметка на това е годен за каране и в мокри условия, което за Люлин планина е рядкост. Маршрутът предлага красиви горски пайзажи. Започва пред бившата резиденция на Тодор Живков и преминава през кв. Градоман. В горската част изкачването е солидно, но се кара на ход почти догоре. В края на височината бъдете готови за 15-20 минути бутане по не много ясна пътека до достигане на широка алея на билото на планината. Хубава, голяма алея, която рано или късно ще достигнете. 

Банкя | Западно-люлинска западна сеч

Къса, но далеч не лесна отсечка в Люлин планина. Остра и нагоре, и на долу! Катери се по екопътека „Есперанто“ над кв. Михайлово, гр. Банкя и се спуска по стръмна пътека, която ви извежда на огромна поляна с прекрасна гледка между кв. Градоман и с. Мало Бучино.

Тръгва се площада на кв. Михайлово по екопътека „Есперанто“. Пътеката в края става стръмна и трябва да се избута до билото. Там се поема по билната пътека на Люлин планина в източна посока. Веднага след изкачване на последната височина се тръгва по бледа пътека вляво. Спускането ще ви отведе на огромна поляна с прекрасна гледка между кв. Градоман и с. Мало Бучино. Под поляната се поема по черен път, където през кв. Градоман се връщате на стартовата позиция.

Текст и снимки: Борис Първанов
Ако харесвате материалите, които той публикува, можете да го подкрепите чрез някоя от следните платформи:
https://www.patreon.com/BorisParvanov
https://www.buymeacoffee.com/BorisParvanov

Банкя | Западно-люлинска източна сеч

Този маршрут предлага технична пътека в източния склон на западната част на Люлин планина, съчетана с хубава гледка от скална тераса над едноименната магистрала. Преминава през популярните в гр. Банкя пътеки „Алея на здравето“ и „Есперанто“.

Маршрутът е описан и изпратен от Борис Първанов. Можете да почерпите автора бира или кафе и чрез някой от тези два линка:
https://www.patreon.com/BorisParvanov
https://www.buymeacoffee.com/BorisParvanov

Банкя – с. Люлин – Дивотински манастир

Обиколка в западна Люлин планина. Проходима и при по мокро време, но далеч по-приятна на сухо. Маршрутът дава възможност за лек фрийрайд на спускането към с.Дивотино и предлага скоростна горска пътека към Дивотинския манастир. Маршрутът е описан и изпратен от Борис Първанов.

Банкя (кв. Вердикал) – в.з. Витошица

13-километрова обиколка от кв. Вердикал на гр.Банкя през Клисурски манастир („Св.Петка“) до в.з. Витошица с по-игриво спускане по моторджийски пътеки в региона. Маршрутът е описан и изпратен от Борис Първанов.

Банкя – Радова махала – с. Малo Бучино – Банкя

Лека кръгова разходка от гр. Банкя през Радова махала, кв. Михайлово и  селата Мало Бучино и Иваняне. Открит маршрут, обикалящ града. Подходящ за междинните сезони, когато се търси слънчева светлина. Врътката предлага красиви панорамни гледки в близост до София. Кара се доста по междуселски асфалтови и павирани шосета, както и по широки и добре утъпкани черни пътища, така че е много подходящ за начинаещи планински колоездачи. Маршрутът е описан от Борис Първанов.