Ситово – ловен заслон „Модър“ – Лилково

Този маршрут, изпратен от Иван Ралчев, съчетава добре познати участъци от предишни маршрути в района и нови такива. Много приятен за полудневно каране. Добре е да вдигате шум, за да не ви изненадат диви животни по пътя.

Маршрутът започва от площада на село Ситово, след което поемате на юг покрай Крива река. В т.01 се отклонявате надясно и поемате в посока Лилково, минавайки през вилната зона. В т.02 придължавате наляво до т.03, където се намира параклисът над с. Лилково. След това поемате наляво по указания път, който има синя маркировка, до т.04, където хващате пътя с жълтата маркировка, който води до х. „Персенк“. На разклонението в т.05 поемате наляво и продължавате по пътя с жълтата маркировка. Тук е добре да карате внимателно, понеже на места има дълбоки коловози. Когато стигнете до пътя Лилково – х. „Персенк“, в т.06, поемате надясно в посока Лилково. В т.07 е ловен заслон „Модър“, където може да си починете, хапнете или просто да се полюбувате на красивото място. Когато стигнете Лилково (т.08), имате два варианта. Единият е да продължите по указания път на маршрута, другият е да се отбиете в кръчма „Щайнер“ в центъра на селото за нещо освежаващо или да хапнете, ако не сте го направили вече. Когато стигнете отново т.03, поемате по пътя по който дойдохте, обратно към Ситово, но този път в т.02 хващате левия път, а не десния към вилната зона. Продължете до т.10 все по указания маршрут, като внимавате, понеже на места има малко по-стръмни спускания. От т.10 продължавате по десния път, който отива надолу към селото. Когато минавате по пътя, който е над Ситово, внимавайте, понеже е стръмен и каменист.

Ситово – Баш мандра – поделението – Доганджика

Още един маршрут в Родопите около с. Ситово, близо до Пловдив, изпратен от Иван Ралчев, който включва както познати от други маршрути черни пътища, така и някои нови. Маршрутът не е труден като терен, нито пък като физическо натоварване, но все пак има и малко катерене, което изисква физическа подготовка. Ето го описанието от Иван:

Маршрутът започва от площада на село Ситово. Поемате в южна посока покрай Крива река. На чешмата в т.01 може да си налеете бутилките с вода. След това минавате покрай овчарници, където има кучета и е добре, за да не ги дразните, да слезете от колелата. Кучетата лаят и се приближават към вас, но досега не ми се е случвало да се спускат да хапят, като повечето са и вързани. По-скоро си пазят територията. След това продължавате по указания път, като в т.02 поемате по лявото разклонение. По пътя е възможно да срещнете стадото с овцете, което се пази също от кучета. Както и по-рано, досега не съм имал проблеми с тях. Малко преди т.03 има стръмно изкачване, което ще трябва да избутате, но е кратко (около 100 м.). В т.03 поемате наляво към местността Баш мандра, по пътя за Бяла черква. Карайки все по този път, в т.04 се отклонявате в посока към поделението по указания път, докато стигнете т.05. Тук поемате наляво към поделението, а надясно ви остава пътят към Бяла черква. Малко след отбивката за поделението (която остава вляво), в т.06 поемате по левия път към местността Доганджика. Като карате по пътя, в т.07 вдясно ще видите чешма с масичка. Много приятно място за отдих и обяд. След чешмата, продължавайки по указания път, стигате до местността Доганджика, като в т.08 и т.09 хващате все левите отклонения в посока Ситово. Тук може би е редно да предупредя, че в района ИМА МЕЧКИ! Животните не дебнат да ви хапнат, но ако връхлетите върху тях изневиделица, може да ви нападнат, така че вдигайте шум и подвиквайте докато карате. Продължавайки към селото, в т.10 и т.11 има чешми, където може да пийнете вода. В т.12 е отклонението към Аязмото и черквата „Св. Богородица“, където може да починете и да пийнете лековита вода. Ако решите да не минавате през Аязмото, от т.12 продължавате по пътя надолу към селото. Ние минахме през Аязмото и след това се спуснахме по стръмния път надолу към Ситово.

Вода няма между чешмата на Крива река и чешмата след поделението, но разстоянието между тях не е толкова много. Все пак е препоръчително да си имате около 1л. вода за всеки случай. При среща с овцете е добре да слезете и да бутате колелата, за да не дразните кучетата, и през целия път е добре да звънкате и да подвиквате, за да не се срещате с дивите животни. Хапване може да си носите само ако искате да хапнете приятно в гората.

Ситово – Бяла черква – Добралък – Яврово – Руен – Куклен – Брестник – Пловдив

Изключително приятен, красив и разнообразен маршрут в близост до Пловдив, изпратен от Иван Ралчев. Хубава особеност е, че в него има много повече спускане, отколкото изкачване. Разбира се, за да е изпълним по този начин, трябва първо да си намерите превоз до с. Ситово.

Ако го минавате в есенния сезон, освен за диви животни, трябваше да вдигате шум и заради ловците (за да не увисне някой като трофей над камината в нечия вила). По пътя има достатъчно чешми така, че няма да ви е необходима повече от 1-1,5 л вода. Храна може да си вземете за цял ден, не сме спирали по пътя да проверяваме за магазинчета и заведения. Пътят след Яврово до Руен е каменист и стръмен и изисква повече внимание. Кара се предимно по черни пътища, а от Добралък до Яврово и след Руен до Пловдив е асфалт.

Описание:
Стартът на маршрута е от площада на селото. Поемайки в посока Орехово, покрай Крива река, може да си напълните изворна вода от чешмата в т.01. Малко след тази точка вдясно има овчарски кучета, които лаят, но са миролюбиви – въпреки всичко минаваме покрай тях бутайки, за да не ги дразним излишно. Продължавайки по пътя, поемате наляво покрай красива широка поляна. След стръмното изкачване се намира разклонението към Бяла черква в т.02. Малко след това в т.03 се отклонявате в посока Орехово и Малево към местността Средни ливади и в т.04 при заслона продължавате наляво по един не особено утъпкан път, понеже добре очертаният води към Косово и Хвойна. Спускайки се по този път, преминавате поточето и поемате надясно по приятен сравнително равен път (родопско равно), който води към Бяла черква. Преди да стигнете там, преминавате покрай места с панорамни гледки, които са страхотни. След като си напълните вода от чешмата преди църквата, продължавате покрай нея направо, а не надясно към бунгалата. Следва приятно спускане, което води до стария лифт, откъдето продължавате надолу по пътя, който върви по билото между Косово и Добралък. След няколко километра ще стигнете до приятно място с беседка, маси, пейки и чешма, където може да си спретнете обяд. Точно тук срещнахме група офроуд фенове, които бяха много гостоприемни и ни препоръчаха (освен това ни черпиха и по бира) да продължим към Добралък в т.06, а не по билото към Асеновград, както беше първоначалният ни план. Вслушахме се и не сбъркахме, пътят беше изключително приятен и красив. След Добралък движението става по асфалтов път до Яврово. Точно преди табелата на Яврово, в т.09 има страхотна панорамна гледка. След кратка почивка пред църквата, поехме в посока Куклен (има табела), като пътят стана каменист и чакълест с доволен наклон (тук хората със слаби познания за ползване на спирачките трябва да внимават доста), като при отклонението в т.11 поемате към Руен, преминавайки покрай красив параклис с двор, пейки и чешма. От Руен до Пловдив сме карали по главния път понеже вече наближаваше залез, а не искахме да замръкваме.

Кукленския манастир

Още един маршрут в района над селата Куклен и Брестник край Пловдив, описан и изпратен от Петър Стоянов.

Това е едно кратко каране, перфектно за след работа – отнема около три часа, рекорда ми е 2:25, като все пак аз съм тулуп. Ако е след работа, горещо препоръчвам някакво осветление и задължително нещо светлоотразително на гърба/раницата, защото една спукана гума може да значи прибиране по тъмно.

Тръгваме от хотел „Родопи“ на „Кукленско шосе“ в Пловдив, втория изход на кръговото на околовръстното, втория изход на кръговото Брестник/Куклен. Преди Брестник пътят прави остър десен завой и вляво има отбивка в къра – поемаме по нея (за да си спестим Брестник и гадния участък между Брестник и Куклен), караме само направо и излизаме малко преди Куклен. В Куклен – търсим табела за манастир “Св. Св. Козма и Дамян” – има предостатъчно табели, ако стигнете до моста на реката и не сте отбили – по-добре попитайте някого.

Оттам следва първата душегубка – стръмно катерене през циганската махала. Най-близкото нещо до “проблем”, което съм имал с местните е било лапетиите да подтичват след колелото ми. След това караме по живописен асфалтов път с немалък трафик по него, така че карайте внимателно. След среднопродължително изкачване стигаме самия манастир. Веднага след него има черен път, който ще ни отведе до началото на брестнишката пътека (оснвоната ни цел), но аз не го харесвам, затова продължаваме нагоре през още една душегубка и стигаме до платото с параклис “Въведение Богородично” – до самия параклис има пейки (където аз лично слагам протекторите) и от пейките тръгва нашата пътечка.

Пътеката ни отвежда до сравнително стръмно спускане, последвано от катерене. След краткото изкачване идва ново равно спускане покрай (често суха) чешма, където е първото място, където може да се загубим – аз лично изкачвам хълмчето и се оглеждам за пътечка, виеща между храсталаците. Оттам пресичаме черен път и поемаме по него в ляво. Излизаме на нов параклис, като веднага преди него в ляво ни е пътеката за Брестник. В този участък доста често има стада овце, с които вървят и овчарски кучета, които не са прекалено агресивни, но ми се е налагало да слезна от колелото, за да се успокои кучето, като това ми е бил и най-сериозният “инцидент”.

Брестнишката пътека тръгва като игрива, леко камениста пътечка, с тук-таме виражи, има един малко по-коварен завой, който ако го изтървем, ще имаме нежелани летателни уроци, така че карайте внимателно, ако не познавате трасето. След време пътечката излиза на голям черен път – там вдясно има отклонение, което е доста приятен горски singletrack с игриви завойчета, закачливи дървета (за хората с по-широки кормила) и нещо като скокче. След нея отново излизаме на черния път и влизаме в Брестник. Оттам иде скучното прибиране до Пловдив по асфалтовия път, по който дойдохме.

Пловдив – Куклен – Копривките – Брестник

Дълъг и разнообразен маршрут край Пловдив, описан и изпратен от Петър Стоянов.

Това е средно натоварващо каране в покрайнините на Пловдив. За лятото силно препоръчвам ранно тръгване, тъй като има открити части на стръмен път – не е много приятно с жарещо слънце. Сборния пункт обикновено е Хотел “Родопи” на “Кукленско шосе”. Оттам излизаме от Пловдив, минаваме кръговото на околовръсното с ОГРОМНО внимание, втория изход, на следващото кръгово също взимаме втория изход и поемаме към Брестник. Преди Брестник пътят прави десен завой (има табела за опасен завой), там има отбивка вляво, която препоръчвам – завоят е опасен, но минавайки по черните пътища, си спестяваме доста рисковия участък между Брестник и Куклен. По черния път – все направо. Излизаме в покрайнините на Куклен, откъдето сме все направо, направо, направо и след Куклен идва първата душегубка – стръмно асфалтово изкачване стил “колоездачът и седалката интимно”. В дясно има чешма с навес, на която силно препоръчвам да смените гадната пловдивска варовита вода с леденостудена планинска. Следващата чешма е в параклис „Св. Илия“ след Руен.

Следва село Руен, където няма големи шансове да се загубите, има и табели за Яврово – бяло-жълта маркировка. Продължава се със сравнително стръмно изкачване по черен път. Следва параклис „Свети Илия“ – пункт за освежаване и вафли. Параклисът е на голяма серпентина и след следващата има отбивка вдясно – не се подвеждайте, ще ви върне в Куклен. По нататък има още една отбивка вдясно – също не е вашата. След още камънак и тук-таме панорамни изкачвания стигаме в Яврово. Следваме “главния” път, не подминаваме чешмата в селото (няма други по трасето) и движим направо, излизаме от селото и гледаме за отбивка вдясно – първоначално асфалтов път, който след вилите става черен. Това е пътят ни за местност Копривките. В горските части има няколко места, където почти винаги има големи кални локви. Калта била полезна… И през черни пътища, гори, поляни и следвайки бяло-жълта маркировка, стигаме до Копривките.

След Копривките – асфалтовия път за хижа “Здравец”. Тук вече е големият ни шанс да загубим “правилната” пътека. От местността Здравец тръгват няколко прекрасни пътеки, но днес се фокусираме върху брестнишката. Отбивката е вдясно, обратно на посоката, в която се движим, с табела, която гледа в противоположната ни посока – бяло-червена маркировка за Куклен. Тук слагаме протекторите, каската и прибираме телефона и главата в раницата.

Пътят тръгва като черен, в момента там има сечища, газят камиони, кросари и след валежи става доста кално.Постепенно преминава в пътека, която започва да става по-тясна, игрива, пресича няколко поточета, има камъчета и след една неизвестно за какво кула идва мястото, на което оценяш окачването на колелото си (или псуваш липсата му) – черен път, обилно засят със свободно движещи се камъни. След края му излизате на черен път, хващате вдясно и там, трябва да призная, почти всеки път вадя телефон/часовник или нещо с карта – има доста опции за изтърване на пътеката. А пътеката влиза в гората и рЕзко „каменясва“. Там има игриви завойчета, храсти, когато не е чистено, камъчета и втори тест на окачването. След края на игривата част отново излизаме в лабиринт от черни пътища, където също вадя джипсиеса (gps) и търся следващата отправна точка – параклис „Въведение Богородично“. Намира се след пресичането на асфалтовия път Куклен – Гълъбово. Оттам следват панорамни пътечки, които ни изкарват до параклис, чието име не зная. От него започва финалното спускане към село Брестник – симпатична пътечка, поръсена тук-таме с камъчета. В един красив момент излизаме на малко по-широк черен път – там се оглеждаме за пътека вдясно – тясна и игрива, или не рискуваме и продължаваме по черния път към Брестник. Там обикновено спирам пред една къща с лаеща булонка, където сваляме протекторите, и се продължава по асфалтовия път към Пловдив.

Мистър Чилл в Копривай трудно

Това видео на Стоян Костанев, каращ зад Момчил Петров, показва една от първите пътеки, които велоклуб „Крива спица“ изгради специално за планинско колоездене. Нейното име е „Крива коприва“, намира се над с. Гълъбово, а качествата ѝ се виждат чудесно във видеото.

Първенец – Храбрино

Кратък маршрут в близост до гр. Пловдив, над селата първенец и Храбрино, изпълнен с красиви гледки и местности. Кара се предимно по черни пътища. Описан е от Иван Ралчев.

Описание:
Маршрутът започва от кметството на с. Първенец в посока с. Брестовица. След моста поемате по пътя вляво. Когато стигнете т. 01, продължавате по асфалтирания път нагоре, с малко по-голям наклон е и може да се наложи някои от вас да побутат. След малко поемате по черния път между двете сгради. Започва да се открива много красива панорамна гледка към тракийската низина. В т.02 е единствената вода, която срещнах по пътя – намира се вляво от маршрута и представлява тръба, от която тече вода, има и корито, от което съдя, че се използва за водопой на животни (предполагам, че става за пиене, но не съм сигурен). По-нататък маршрутът продължава с някои по-стръмни наклони, които ще трябва да избутате (наистина има няколко места за пребутване, но пък е приятно за разходка). Пътят минава през много приятна горичка, която все едно е образувала тунел. След достигането на т.03, поемате наляво по пътя и следва последният по-голям наклон за изкачване, след който пътят е по-скоро равен, докато обърнете посоката на движение (след т.04), когато започва същинското спускане. Важно е в т.05 да не продължите напред към Храбрино, а да завиете наляво към параклиса „Св. Спас“ – ще познаете отклонението по срутената сграда вляво на поляната; пътят, от който идвате, продължава със завой надясно към селото, а пътят, по който трябва да поемете, се намира почти наобратно вляво (след като поемете наляво се вижда табела за параклиса). В т. 06 е отклонението за „Св. Спас“, където може да запалите по една свещ и да починете (мястото е много приятно, има маси и пейки). Продължавайки по-нататък, стигате до т.07, където може да се отбиете до параклиса „Св. Богородица“ – спускането дотам е много приятно (не е стръмно като цяло, така че връщането не е трудно), като тук е моментът да предупредя да си оставите велосипедите, преди да стигнете самия параклис, тъй като около него цялата поляна е пълна с „бабини зъби“ (рабрах го по трудния начин!). Ако ще се качвате с колелото, добре ще е да го носите (с безкамерните гуми нямах проблеми, освен с махането на около 20 тръна). След като си починете и се насладите на панорамната гледка, се връщате до т.07 и поемате надясно към Първенец. Оттам нататък е само спускане, като внимавате за камъни и коловози по пътя. След като стигнете т.01, поемате надолу към изходната точка пред кметството.

Обобщение:
Оставяйки настрана няколкото по-стръмни участъка за пребутване, маршрутът е доста приятен и изпълнен с красиви гледки и местности. По пътя внимавайте за драките (много дерат), също така в ловен сезон може да има ловци из местността. Не забравяйте за бабините зъби около параклиса „Св. Богородица“. Пътят се използва от доста хора в топлите дни за разходка, съответно ще трябва да внимавате и за тях. Маршрутът е годен за каране през сухото време на годината, понеже почвата е глинеста и като е мокра, се лепи яко по гумите и става хлъзгаво (казвам го от личен опит да премина маршрута през февруари, когато се отказах между т.02 и т.03). Добре е да си вземете повечко вода (2 литра) понеже по пътя няма чешми (освен в т.02, но не е ясно колко е годна, пък и е в началото на маршрута). Храна не е нужно да носите, освен ако не искате да седнете да хапнете до някой от параклисите.

Ситово – Орехово – х. „Персенк“ – Лилково

Един дълъг маршрут в Родопите с начало в с. Ситово и връхна точка хижа „Персенк“, при който се кара предимно по черни пътища. Богат на панорами и красиви местности. Описан е от Иван Ралчев.

Описание:
От Ситово се тръгва на юг покрай Крива река, където на разклонението в т.01 продължавате направо. Минавайки покрай чешмата, си напълнете бутилките с вода. След това продължавате пак в същата посока по пътя – когато минавате покрай фургоните до реката, ще се наложи да побутате, за да не дразните кучетата, които ще започнат да ви лаят. Досега не са се спускали да нападат, по-скоро си обявяват територията, така че просто минете бавно покрай тях. Също така, продължавайки по пътя, внимавайте за стадото с овцете, там също ще има кучета, ако ги срещнете. На разклонението в т.02 поемате наляво – продължавайки напред, ще стигнете до по-стръмен баир, който ще трябва да избутате. Когато го изкачите, ще се озовете на широка поляна (т.03) – тук поемате наляво по пътя към Бяла Черква. След около километър в т.04 ще трябва да хванете отклонението надясно към Орехово. Пътят минава през красива гора и поляни и е много приятен. Малко след поляните на голям десен завой е отклонението за Орехово (в т.05 има табела) – оттам карате все по главния път. Има доста разклонения, но мисля че посочените пътища са удачни за каране. Внимавайте за оголени камъни, скали и коловози при спускането. В района се секат дърва, така че пътят не е от най-добрите. Стигайки до т.06, пътят се разделя наляво и надясно, а по средата остава едно възвишение, откъдето се открива красива панорамна гледка (виждат се близките села). После по който и от двата пътя да продължите, е все тая. Малко преди отклонението за Орехово има по-стръмно, каменисто спускане, след което, излизайки на асфалта (т.07), внимавайте за автомобили и камиони. Поемайки надясно към Орехово, ще покатерите малко по асфалт. В самото село кръчма няма, само магазин, но по думи на живущ, работи до 13:00 ч (това беше във вторник, не знам през другите дни как е), но ние така и не го търсихме, понеже беше към 14:00 ч. Ако сте се нагласили да обядвате, препоръчвам да се изкачите още малко по пътя към х.„Персенк“ (има табели, ние хванахме 12 километровия път, който предполага по-малък наклон) до параклиса „Св. Йоан Кръстител“ (в т.08), където има масички, пейки, чешма и приятна гледка. След почивката продължавате по пътя към хижата. Наклонът не е много голям и става за катерене в по-голямата си част; естествено, има и места, където пътят е по-скалист и не е особено приятен за каране, така че има и бутане, но като цяло е поддържан (въпреки постоянно движещите се по него камиони с трупи). Няма наличие на чешми по пътя, освен в т.09, където има водохващане и под него е изнесена тръба, по която върви вода. Няколко километра след т.09 ще стигнете до х.„Персенк“ (в т.10), където ще можете да хапнете и пийнете, ако работи (по думи на хижаря са там докъм септември месец постоянно). След хижата поемате към Лилково (посоченият маршрут съвпада донякъде с маршрута на състезанието „Персенк Ултра“). На разклонението в т.11 маршрутът продължава по пътя нагоре, докато този на „Персенк Ултра“ продължава надолу. По-нататък двата пътя се събират, но ние си продължихме по предварително зададения (другият може да е по-добър, не знам). След изкачването следва по-продължително спускане към Лилково, като има и по-каменисти участъци, където трябва да се внимава. Влизайки във вилната зона, има няколко чешми, за съжаление пресъхнали. Малко преди табелата на селото поемате надясно по пътя нагоре (т.12) откъдето ще стигнете до параклиса над Лилково (т.13). Оттам продължавате по указания път към Ситово. След карне по билото между селата, тръгвате по калдъръмен път надолу, минавайки малко по-късно през вилната зона на Ситово, малко след която ще завиете наляво по пътя, от който тръгнахте в началото, за да се върнете до самото село.

Обобщение:
Маршрутът е дългичък и е добре да се тръгне по-рано, но може да си го разделите и на два дни с преспиване в х.„Персенк“. Хапване е добре да си вземете за цял ден, а вода е добре да имате 2-3 литра (имаше доста пресъхнали чешми по пътя). Подвикването и звънкането са задължителни заради наличието на диви животни. Пътищата са съвсем проходими, като на места не са особено добри. Маршрутът по принцип би могъл да се мине и в обратна посока, но изкачването след Орехово към Ситово ще е основно бутане в продължение на 6-7 км. Много приятен преход с красиви гледки и местности.

Ситово – Лилково – Чурен – Тъмръш

Това е един дълъг и панорамен маршрут по черни пътища в Родопите с доста плавни изкачвания и спускания, минаващ през страхотни гори, поляни и местности. Описан е от Иван Ралчев.

Описание:
От центъра на Ситово се поема на юг покрай Крива река. На разклонението преди чешмата (точка 01), поемате надясно към Лилково. След изкачване по калдъръмения път през вилната зона на Ситово, карате по билото между двете села, докато стигнете параклиса над Лилково, оттам слизате надолу до центъра на селото (т.02), където може да допълните бутилките с вода или, ако работи кръчмата, да пиете по нещо и да си починете. После поемате към изхода от селото, където малко след табелата (в т.03) се отклонявате надолу към реката, след което започва същинското изкачване към Чурен. Пътят е поизровен на места, но наклонът като цяло е приятен за катерене. Следвайки маршрута, стигате до билото, откъдето започват приятни спускания и изкачвания през красива гора. На доста места по пътя има локви с вода и кал, така че ще трябва малко да внимавате за избягването им. В т.04 на пътя има голямо паднало дърво през пътя, малко след заобикалянето му в т.05 има приятен чучур където може да отдъхтете и напълните бутилките с вода. Малко след това ще започнете да карате по пътя х.„Персенк“ – х.„Върховръх“. Почти през цялото време до отбивката за Чурен надморската височина е една и съща, без резки изменения, а пътят е изпълнен с прекрасни гледки, което прави маршрута изключително приятен за каране. В т.06 има отклонение за паметник, посветен на загинали в Балканската война перущенци. Малко след това има табели, на които пише „Панорама“ (в т.07), където може да се отбиете към Комаров камък, за да се насладите на прекрасна панорамна гледка към Михалково, Фотиново, Равногор, яз. Въча и др. При ясно небе се вижда доста надалеч (съветът ми е да не я пропускате). Около 800 м след отбивката за Комаров камък идва отклонението към Чурен (в т.08, тук има две възможности: едната е да слезете към Чурен, а другата е да продължите още около 3 км направо по пътя до х. „Върховръх“ и след това да слезете до Чурен по асфалтовия път). При слизането директно към Чурен внимавайте, понеже пътят е по-стръмен и каменист (изровен от дъждовете). Когато стигнете в селото, приятно място за починка е при църквата „Св. Пророк Илия“ (т.09), където има чешма, пейки и прекрасна гледка. След като сте отпочинали, поемате наляво по указания път към Тъмръш. Маршрутът минава през красива смесена гора, където пак ще се сблъскате със следите от сеч, (изровени коловози, големи локви и дървета по пътя), въпреки които обаче е много красиво. Оттук нататък ще трябва да повишите вниманието си за диви животни, понеже минавате през ловно стопанство. Спускането не е особено стръмно, но все пак има и трудни участъци, също както има и оголени камъни и коловози (тук сечта явно е доста активна). Когато стигнете до Тъмръш (т.10), се открива красива гледка (параклиса, ловната хижа и заобикалящата ги местност). Оттук поемате надолу по пътя покрай реката, като следва доста дълго, не особено стръмно спускане (между 10 и 15 км) през красиви малки ждрела, поляни и гори. Малко преди да достигнете разклонението при асфалтовия път Пловдив-Ситово (т.11), вляво на скалите може да видите скалния заслон за катерачи. Стигайки до асфалтовия път, имате две възможности: да поемете надолу към Храбрино, Първенец и Пловдив, или да поемете обратно нагоре към Ситово, за да затворите маршрута. Нашия път беше нагоре и за около два часа се прибрахме в Ситово (разстоянието е около 13-14 км).

Обобщение:
Това е един от най-добрите маршрути по черни пътища в тази част на Родопите – изпълнен с доста плавни изкачвания и спускания, минаващ през страхотни гори, поляни и местности (горещо препоръчвам отбиването до Комаров камък, за да се насладите на уникалната гледка). По пътя има достатъчно чешми и чучури, където да пълните бутилките с вода. Пътят е подходящ и за горещо, слънчево време, понеже минава през доста гори. Трябва да отбележа, че маршрута е сравнително дълъг (около 60 км в зависимост от някои вариации) и е добре да тръгнете по-раничко, за да не завършите по тъмно. Отново обръщам внимание за наличието на диви животни по пътя (особено в района на горско стопанство „Тъмръш“), не подценявайти създаването на шумове и подвикването, защото стреснатото животно е опасно и непредсказуемо. Храна е добре да си вземете за цял ден. В Лилково има кръчма (възможно е да не работи понякога), но понеже е в началото на маршрута, не е най-подходяща; в Чурен не знам дали има магазин или кръчма (едва ли, селото е доста малко); ако решите да отидете до х. „Върховръх“ там мисля, че има хапване; след Чурен няма никъде.

Ситово – Баш мандра – Поделението – Равнища – Доганджика – Аязмото

Още един приятен целодневен маршрут около с.Ситово, описан от Иван Ралчев, който съчетава части от няколко по-ранни негови маршрути в района, но има и нови участъци.

Описание:
От с. Ситово се тръгва в посока с. Орехово (на юг) покрай Крива река. Стига се до чешмата на разклонението (там си напълнете бутилките), където внимавате за кучетата до фургоните вдясно, понеже са пуснати и може да няма хора. Когато минахме не изглеждаха настървени, а по-скоро лаеха да си пазят територията. След това се продължава в същата посока до следващото разклонение (тук хващате пътя вляво), където отдясно остава бившата ситовска кариера. Малко след разклонението пътят минава покрай беседката на ситовската ловно-рибарска дружинка. По пътя внимавайте за стадото с овцете! Ако го срещнете, има голяма вероятност да ви полаят овчарските кучета, но спокойно изчакайте овчаря, за да минете покрай тях. Следва изкачване (стръмно), след него се озовавате над голяма поляна над с. Орехово, наляво е пътят за Баш мандра и Бяла черква, по който поемате и следвате жълтата маркировка. Продължавайки по посочения път, минавате през разклонението за Баш мандра, където ако имате желание може да се отбиете, но имайте предвид, че там са стадата с овцете и има доста кучета. Продължавайки по пътя, стигате до разклонение, където надясно е Бяла черква, а вие поемате наляво към бившото военно поделение. Малко след това при разклонението на поляната ще видите вляво пътя към бившето военно поделение на с. Ситово. Маршрутът продължава по средния път в посока х. „Равнища“ (малко след като поемете по пътя вляво, в точка 6 има чучурче, където може да спрете да хапнете и да напълните бутилките) с приятно спускане през хубава вековна гора (естествено, трябва да се абстрахирате от следите след дървосекачите все пак). Тук трябва да се внимава, защото има участъци с изровени коловози. При разклонението в т.07 продължавате направо, като имате предвид, че по пътя между т.07 и т.08 е възможно да има доста локви. На широката поляна вдясно остава пътят за Равнища (откъдето ще дойдете по-късно), а вие продължавате направо. Следва отново изкачване и спускане през приятна иглолистна гора. По време на едно от спусканията вляво се появява разклонението за бойковския манастир „Св.Богородица“ (т.09), който е добре да разгледате, макар че към месец юли 2022 г. манастирът не беше отворен. Малко преди изкачването за манастира има отбивка вляво, тя води към Аязмото (т.10), където е добре да си напълните бутилките. Около 300 м след като продължите по пътя за Равнища внимавайте за отбивката вдясно (т.11), по която трябва да тръгнете. Тук отново има изкачвания и спускания през красива широколистна гора. По пътя има доста локви, също така внимавайте за хора. Когато стигнете до „фабрика за храна и танци“ (т.14), поемате в посока Ситово (има табела). Малко преди да тръгнете по черния път в гората, под пътя вляво има чешма (т.15). По пътя има няколко по-сериозни баира, но като цяло е приятно за каране. При разклонението до изоставената сграда поемате надясно, като не забравяте да си напълните бутилките от чешмата(т.16). По-нататък на двете разклонения дръжте десните пътища (синята маркировка продължава по левите пътища, но те са по изровени и пообрасли). При разклонението в т.08 поемате наляво към Ситово. След като преминете участъка с локвите, на разклонението при т.07 поемате надясно. На едно дърво по пътя има табела „вода“ и под пътя има чучурче (т.17, „Люда вода“). В т.18 тръгвате наляво към Ситово. Пътят е основно спускане. Внимавайте за коловози и камъни. До селото има още 2 чешми. В т.21 се намира отбивката за Аязмото (има табела), което е препоръчително да посетите. След това се връщате пак на пътя, от който се отбихте, и продължавате до селото.

Обобщение:
Маршрутът е доста разнообразен и живописен. Има по някой друг по-сериозен баир за избутване, както и малко по-сериозни спускания, но иначе е изключително приятен. Добре е да си носите малко повечко вода, понеже в участъка между чешмата на Крива река и поделението, освен на Баш мандра (ако ви се занимава с кучетата и овчарите), няма чешми. Два литра предполагам ще са достатъчни. Храна си вземете за целия ден. Евентуално в Равнища може да хапнете и пийнете биричка. Внимавайте с горските животни и овчарските кучета и тези след чешмата на Крива река.