Кокаляне – Герман – Германски манастир – Панчи ВЕЦ

Това е поредният хубав веломаршрут за планинско колоездене над яз. Панчарево. Той включва пътеката „Панчи ВЕЦ“, която е сравнително нова. Заради стръмния наклон в последната ѝ част, тази пътека е може би най-трудната за момента в района, което се пренася и към самия маршрут. За сметка на това обаче, тъй като достъпът до началото ѝ е по комбинация от асфалт, бетонен и хубав черен път, а спускането е по южен склон, карането по маршрута е възможно както след дъждове, така и през зимата (в по-топли и слънчеви дни, когато снежната покривка се е вдигнала над 1000 м н.в.). Даже бих казал, че е препоръчително да карате тази пътека след дъжд, защото при суша в края ѝ сцеплението наистина е минимално!

Иначе началото на пътеката с нищо не загатва какво ви очаква в края ѝ. В първите си метри тя е направо равна, после наклонът става среден, появяват се и предизвикателства под формата на странични наклони, включително и в много от завоите. Така се стига и до финалния участък, който не само е с доста стръмен наклон, но и с чакълеста настилка и улеи, образувани от гумите на мотори и от водата. Тук поддържането на скоростта и сцеплението са сериозно предизвикателство, особено в по-сухите периоди от годината. На всичкото отгоре тази част не е и никак къса, така че е добре още в началото ѝ да прецените добре уменията си и ако не сте сигурни, че ще запазите контрол, по-добре не рискувайте.

Началната точка е от големия паркинг в Кокаляне, в горния (южен) край на яз. Панчарево. Пътеката „Панчи ВЕЦ“ свършва в близост до него, а и тук обикновено се намират места дори в почивните дни. Оттам заобикаляме язовира от източната му страна, като за загрявка изкачваме пътеката „Зиг-заг“ и се спускаме по „Пътеката с гледката“, за да излезем в с. Герман. Преминаваме през него по главната улица и в края му (откъм Околовръстното шосе) се отбиваме по асфалтовия път към Германския манастир. След манастира изкачването продължава по бетонен път, а третата му част е по хубав черен път. За спускането по „Панчи ВЕЦ“ вече казах достатъчно. Както виждате от това съкратено описание и от картата, при желание може да започнете карането и от Герман – от центъра на селото или от стената на яз. Панчарево.

Ако решите да карате по маршрута през уикенда или по празници, най-добре е да пропуснете пътеките между Кокаляне и Герман (т.е. да минете по асфалтовата алея по брега на езерото), защото по тях има много пешеходци, или поне да преминете по тях бавно и с много внимание. По „Панчи ВЕЦ“ по-вероятно е да срещнете мотори, отколкото пешеходци.

IMoto07 | МТБ пътека „Панчи Трейл“

Видео на IMoto07 от пътеката „Панчи Трейл“ над яз. Панчарево, заснето в топлите дни на зимата през 2024 г. В последната част от видеото спускането е по „Късата“, която за мнозина се явява продължение на „Панчи Трейл“, макар че в района има още няколко добри варианта.

Панчи ВЕЦ

„Панчи ВЕЦ“ е втората пътека над яз. Панчарево, открита и подобрена от сем. Пешеви и приятели специално за планинско колоездене. Тя започва малко по-високо от „Панчи Трейл“ и е по-дълга, като се спуска в близост до ВЕЦ „Кокаляне“. За момента още не съм я карал, но по данни от други хора мога да кажа, че в горната си част е сравнително лесна, но към края става стръмна и доста ронлива и „сипееста“, така че там трудността е висока. Можете да я видите и в това видео: https://www.youtube.com/watch?v=Oh9qp4OG-VQ.

Панчи Трейл

Районът над яз. Панчарево и с. Герман отдавна привлича пешеходни туристи, планински бегачи и колоездачи с мрежата си от хубави пътеки, много от които са добри за каране от ранна пролет чак до късна есен. В последните години там започнаха да се появяват и нови пътеки, направени специално за планинско колоездене. Те са изградени изцяло на доброволни начала и използват като основа остатъци от стари пътища и просеки, а главната заслуга за създаването и поддържането им е на сем. Пешеви, които са добре познати сред любителите на ендуро карането. Една от тези пътеки е „Панчи трейл“.

Най-общо казано, тя е разположена около популярната туристическа алея, започваща малко над първото военно поделение и спускаща се към стената на язовира. „Панчи Трейл“ започва от същия път и я пресича на няколко места, редувайки равни подсичащи секции с по-стръмни и трудни участъци. В един момент пътеката влиза в един широк и дълбок улей и започва да играе по стените му, докато излезе в горния край на пътеката „Зиг-заг“. Оттам може да продължите или по нея към ВЕЦ „Кокаляне“, или по „Късата“ или „Пътеката с гледката“ към крайбрежната алея или стената на язовира.

„Панчи Трейл“ е разнообразна и игрива пътека, но включва и някои доста трудни секции, така че не е подходяща за хора без поне среден опит в спусканията. Също така, при първото каране подходете по-внимателно, защото на някои места пътеката рязко сменя характера си, има и някои слепи завои. Щом хванете ритъма и запомните критичните места, скоростта ще дойде от само себе си, защото наклон не липсва. 😉

Панчарево | Алеята от стената към поделението

Това е една от популярните пътеки в района над с. Герман и яз. Панчарево. На повечето места представлява широка алея със среден наклон и е подходяща както за спускане, ако сте по-неуверени и търсите сравнително широки пътеки и леки терени, така и за изкачване, ако сте готови да се понапънете сериозно в посока нагоре. GPS следата е ориентирана надолу, т.е. започва от пътя към поделенията над Герман и завършва при стената на яз. Панчарево, където има и паркинг (обикновено доста препълнен).

Ако се спускате по алеята, е много важно да имате предвид, че по нея ходят много хора, дори и в делнични дни, а през почивните е най-добре изобщо да я избягвате в посока надолу. Важно е да знаете и това, че алеята не навсякъде е гладка и хубава – има участъци, които са изровени и/или със стърчащи камъни, корени и бордюри. Ако сте карачи с достатъчно опит, най-добре е да се насочите към някоя от другите (по-рядко посещавани от пешеходни туристи) пътеки в района (например „Панчи Трейл“ или „Панчи ВЕЦ“, а ако не сте и изберете алеята, поддържайте скоростта ниска и в пълен контрол. В долната си част алеята може да се комбинира с няколко кратки пътеки като „Зиг-заг“, „Пътеката с гледката“, „Късата“ и др.

Пътят през Германския манастир към поделенията

Тази отсечка е предназначена за изкачване и е съществена част от някои страхотни и удобни за столичани маршрути над с. Герман и яз. Панчарево в Лозенската планина. Става дума за път, който може да ви отведе до билото на планината, а преди това и до няколко от популярните пътеки в района, като изкачването по него е сравнително плавно и постоянно, макар че на места има и някои стръмни „душевадни“ участъци. Все пак това е един от най-лесните и обиколни варианти за достъп до пътеките над Панчаревското езеро.

Началото (т.01) е в покрайнините на Герман, съвсем близо до Околовръстния път. Тръгваме по асфалтирана улица на изток, която след 150 м се разделя и продължаваме по левия път към Германския манастир, преминавайки покрай съществуващи или строящи се логистични бази, офиси и жилищни квартали. В т.02 достигаме Германския манастир и пътят продължава с бетонена настилка и малко по-сериозен наклон на места. В т.03 излизаме на широка поляна и пътят се разделя. Вдясно е отбивката към първото военно поделение. Направо пътят продължава към планината и преминава в черен. В т.04 надясно се отклонява пътеката „Панчи Трейл“. Малко след това в т.05 се отбива и алеята към стената на яз. Панчарево. По-нагоре, в т.06 пак вдясно има още една велопътека – „Панчи ВЕЦ“. А в т.07 пътят достига изоставените сгради на второто (горното) военно поделение, където е и краят на отсечката. Оттук може да продължите или надясно по черен път към Ловната хижа (от нея също има хубава пътека надолу), или направо и нагоре към Бачул чешма и билото на Лозенска планина.

Панчарево | Късата

Това е една от многото кратки, но забавни пътеки над яз. Панчарево. Достъпна е както откъм с. Герман (ползвайки изкачването от маршрута „Зиг-заг“ или директно по алеята от стената на язовира), така и откъм ВЕЦ „Кокаляне“ (по пътеката „Зиг-заг“).

Името на пътеката се дължи на това, че е дълга едва 690 м. Но пък е забавна за всеки, който обича тесни пътечки със серпентини. Завоите не са прекалено остри и стръмни, но не са и съвсем лесни.

Началото (т.01) е от една поляна с някакви останки от изоставени сгради. Там пътеката тръгва на югозапад по склона към язовира – първо се провира между дърветата, после леко се разширява и започва да се вие със серпентини надолу. В т.02 за момент се включваме в „Пътеката с гледката“, но след 300 м в т.03 я напускаме с остра серпентина наляво и продължаваме по склона надолу. В т.04, точно след една лява серпентина, пътеката се разделя. По лявата ще излезете при един заслон на асфалтовата алея покрай язовира. По дясната, следвайки GPS следата, също ще излезете на алеята, но с един много стръмен и труден финален участък – не го минавайте на сляпо, първо го огледайте и преценете уменията си!

По билото на Лозенска планина (яз. Панчарево – вр. Попов дял)

Това е един панорамен маршрут в Лозенска планина, който открива прекрасни гледки към съседните планини Плана, Витоша, Стара планина и Рила. Описанието, снимките и GPS следата са дело на Алекс Митев.

Маршрутът започва от стената на язовир Панчарево и след сравнително стръмно изкачване, достига билото на Лозенска планина и изкачва нейните най-високи върхове – по реда на минаване това са: Бачул (1150 м), Лалина могила (1188 м), Половрак (1180 м) (правилното изписване е това, въпреки че може да го срещнете и като Полувраг или дори Полов враг!) и първенецът Попов дял (1190 м).

По маршрута има няколко места с огромни локви с големината на малки езера, които обаче лесно се заобикалят след слизане от колелото. Най-много са те в предпоследния километър преди вр. Попов дял (пътят с пунктир на картата), където е и най-дивата и неподдържана част от пътя. Ако нямате желание да се борите с локвите в този участък, можете да вържете колелото в гората и да продължите до върха пеша или изобщо да се откажете от изкачването на върха, тъй като за разлика от панорамния Половрак, Попов дял не блести с нищо особено – една малка полянка в гората без гледка. Изкачването е изцяло за чест и за слава – да кажете, че сте качили първенеца на Лозенска планина. 🙂

Преди изкачването на всеки връх има участъци, които не могат да се качат с въртене и се налага да се бута, но те са с дължина няколкостотин метра. При слизането от някои от върховете също има кратки участъци, които трудно биха могли да се минат, без да се слезе от колелото.

Връщането от Попов дял до Панчарево е по подсичаща върховете комбинация от пътища и пътеки и е доста бързо, почти без изкачване. За десерт има много хубаво спускане през Ловната хижа (която е само заслон) и 3.5 километра асфалтова алея покрай яз. Панчарево – по нея е желателно да карате бавно и внимателно, защото винаги е пълно с разхождащи се пешеходци, кучета, малки деца и дори коли.

Ако имате сили, накрая може да си спестите асфалта и да минете по успоредната горска пътека над него, която се хваща малко след ВЕЦ Кокаляне (отсечката „Зиг-заг“, но в обратна посока) и да се спуснете по пътеката с гледката. Възможно е и връщането да стане през с. Долни Пасарел, откъдето на всеки час има автобус до София. Карането по асфалтовия път Долни Пасарел – Панчарево е силно непрепоръчително заради интензивния трафик.

По маршрута единствените сигурни чешми са Бачул чешма и тази при Ловната хижа, така че е добре да имате достатъчно вода.

Заради локвите, от една страна, и липсата на много вода, от друга, най-подходящите месеци за преминаване на маршрута са пролетно-есенните или по-хладните летни дни. Маршрутът не е подходящ, ако скоро е валяло. Пътищата и пътеките се почистват редовно и няма опасност да има паднали дървета, единственият проблем са локвите и дълбоките на места коловози.

Зиг Заг над Панчаревското езеро

Ники Станоев показва в това видео още няколко от кратките, но много забавни пътеки над Панчаревското езеро.

Важно е да уточня, че името на видеото не е свързано с маршрута „Зиг-Заг“, който следва друга пътека, на практика основната в района. Тези във видеото са разположени около нея, най-общо казано.

Първата пътека всъщност е кратко трасе със скокчета и виражи, изградено преди много години от няколко младежи. Тогава се казваше UHA Trail (UHA трасето). Поддържа се и в наши дни, но не зная от кого точно.

Втората пътека излиза на „Пътеката с гледката“ и се пуска по нея към алеята покрай езерото.

Ники Станоев | Пътеката покрай пейката

В това видео Ники Станоев всъщност е заснел две от най-популярните пътеки край София и по-специално над яз. Панчарево. Изкачването е по „Пътеката с гледката“, която може да се кара в няколко варианта надолу, но нагоре този от видеото е най-оптимален. Спускането пък е по пътеката „Зиг-заг“, която е хубава и за изкачване обратно.

Ето и мнението на Ники за нея: Много готина пътека за разходка и тичане. За колело също е подхояща, но само през седмицата, рано сутрин и късно вечер. През събота и неделя, когато времето е хубаво, по тази пътека е нещо като на бит пазар. Това видео е направено в делничен ден и 7.30 ч сутринта. 🙂